Wentylatory powietrza to nie tylko wiatraki, które chłodzą nas w upalne dni. Wykorzystywane są one również do oczyszczania powietrza lub schładzania różnego rodzaju maszyn - np. komputerów. W domach są one mimo wszystko najczęściej wykorzystywane jako element, który pomaga nam przetrwać upały letnie.
Jak działają wentylatory powietrza?
Działanie wentylatora jest proste do zrozumienia. Wykorzystuje zasadę, że powietrze wieje z miejsca o wyższym ciśnieniu, do tego o niższym. Urządzenie wprawia w ruch śmigło, które obracając się tworzy różnicę ciśnień po obu stronach obudowy i tym samym wytwarza imitujację wiatr. Ważne jest więc, żeby wiedzieć, że wentylatory nie schładzają powietrza, ale powodują jego ruch, który nas orzeźwia.
Powszechne rodzaje wentylatorów
Na rynku dostępne są zarówno przemysłowe wentylatory powietrza, które są bardziej specjalistyczne jak i te do naszego codziennego użytku. Wśród tych najbardziej znanych w społeczeństwie możemy wyróżnić:
- wentylatory stojące - to większe urządzenia, które posiadają stojak z często regulowaną wysokością. Ma on duży zasięg i często jest stałą dekoracją domu w czasie lata ze względu na swoją wagę.
- wentylatory biurkowe - to małe urządzenia, które mogą być przenoszone w prosy sposób. Mają mniejszy zasięg, dlatego często umiejscawiane są przy biurku lub nocnej szafce.
- klimatory - są to wiatraki, które zawierają w sobie wkłady chłodzące i miejsce na wodę. Dzięki nim, generowane ruch powietrza nawilża się, co powoduje że w miejscu działania urządzenia odczuwamy przyjemne orzeźwienie i chłód.